1864–1904 metai – lietuviško žodžio, spaudos ir rašto draudimo metai. Tai tik nedidelė mūsų tautos istorijos atkarpėlė, tačiau joje telpa žūtbūtinė lietuvių tautos kova už gimtąją kalbą, už savo egzistenciją. Šios kovos simboliu tapo knygnešys. Manoma, kad per 40 spaudos draudimo metų kovoti dėl lietuviškos raštijos išėjo apie 2000 knygnešių iš visos Lietuvos. Jie atlaikė carinės žandarmerijos, policijos ir pasienio kariuomenės puolimą prieš lietuvių kalbą. Tačiau drąsių knygnešių pastangomis lietuviškas spausdintas žodis iš Tilžės per Vokietijos sieną pasiekdavo Lietuvą ir pasklisdavo po visą šalį. Kartu su maldaknygėmis, pasaulietinėmis knygelėmis, laikraščiais į Lietuvą keliavo ir ,,Aušra“, ,,Varpas“.
Vilkaviškio krašto muziejuje užfiksuota per 150 knygnešių. Garsiausių sąraše – Antanas Mickevičius iš Čyčkų kaimo, daraktoriavęs Patunkiškių kaime prie Paežerių ežero. Vištytis didžiuojasi Petru Mikolainiu, Naudžių kaimas – Juozu Rimša, Slibinai – Juozu ir Jurgiu Bagdonais, Pašeimeniai – Juozu Burba. Vilkaviškio knygnešiai Maikauskas ir M. Skorulis knygas iš Tilžės parnešti prikalbino iš Lankeliškių kilusį Joną Pautienių.
Iš Tilžės Otto Mauderodės spaustuvės knygas nešdavo knygnešys Juozas Strimaitis. Kai kada knygas imdavo Virbalyje iš V. Danisevičiaus. Suimtas J. Strimaitis kalėjo Kalvarijoje, Petrapilyje, buvo ištremtas į Žitomirą (Ukraina).
Gižų apylinkėse ,,Ūkininką“, ,,Tėvynės Sargą“, ,,Kryžių“ platino Antupių gyventojas P. Nemura, šį darbą pradėjęs nuo 14 metų.
Opšrūtų kaime spaudą gabeno Jurgis Dženkaitis kartu su Petravičiumi ir Vilku iš Lauckaimio, Abraičiu – iš Šūklelių.
Knygnešiai buvo labai išradingi. Kad nepakliūtų caro žandarams į nagus, draudžiamą raštiją slėpdavo krosnyse, dvigubose duryse ar sienose, šieno vežimuose, po akmenimis ar medžių šaknimis, kapinėse, net karstuose, veždami – šieno vežimuose, o moterys įsigudrindavo knygas suvynioti kaip kūdikį ir taip pereidavo sieną.
Kviečiame atvykti į Vilkaviškio krašto muziejų susipažinti su čia saugomais Tilžėje spausdintais lietuviškais leidiniais.