Galerija » 2021 metų

Joninių šventės Paežerių dvaro sodyboje - 2021

 

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus trumpiausią metuose naktį įžiebė dvaro parką šviesų gausa. Atvykę svečiai pirmiausia grožėjosi projekto „Šviesos ir šešėlių žaismė“ šviečiančiomis iliustracijomis. Dvaro parke suradome “Baltosios mergelės” atvaizdą, Gavronskių pikniko akimirką ir Jono Vailokaičio portretą.
Įspūdinga mažųjų fejerverkų įžangą atidavė ugnies gniaužtams 5 menines skulptūras bylojančias apie protėviams brangius simbolius. Baltų vartus atvėrėme ieškodami paparčio žiedo dangaus skliaute. Ugnies padedami skulptūras dovanojome šios ilgiausios metų dienos ir trumpiausios nakties garbei.
Šventę vainikavo nuostabus paparčio žiedo šviesos žaismas danguje nupieštas fejerverkų spalvomis ir palydėtas muzikos garsais. Svarbiausiu momentu ir lietus nustojo lyti.
Dėkojame dalyviams kurie nepabūgo lietaus, atvyko į Paežerių dvaro parką pasigėrėti šviesos gausa trumpiausią metuose naktį.
Už nuostabų reginį danguje dėkojame Saliutas.lt fejerverkai

 

Renginio foto Kęstas Inkrata


VILKAVIŠKIO KRAŠTO TREMTINIŲ PAVARDŽIŲ SKAITYMAS MIESTO CENTRE 


Minint 1941 m. birželio 14-16 d. Didžiosios tremties 80-metį, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus organizavo žmonių, nukentėjusių nuo sovietinio genocido, pavardžių skaitymą. Tokia akcija Vilkaviškyje organizuota pirmą kartą. 1940-1953 m. suimti ar išvežti į Sibirą 4959 mūsų krašto žmonės. Pavardžių daug, už kiekvienos jų – sulaužyti likimai, netektis, vergiškas darbas, pažeminimas. Šie žmonės – žiaurių okupantų aukos – tremtiniai, politkaliniai, nužudytieji. Jų užmiršti neturime teisės. Jie – gyvi skaudžios istorijos liudininkai, mūsų stiprybė ir pavyzdys, kaip reikia aukotis Tėvynei, savo artimam.
Nukentėjusiųjų nuo genocido pavardžių skaitymo idėją palaikė tremtiniai, daugelis visuomeninių organizacijų, pavieniai gyventojai. Dėkojame dalyvavusiems jaudinančioje akcijoje: Vilkaviškio trečio amžiaus universitetui, literatų klubui „Seklyčia“ , muziejininkams, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos gimnazistėms, Vilkaviškio „Gražinos“ skautų draugovei, LŠS Vilkaviškio P. Karužos šaulių 406-osios kuopos šauliams, Vilkaviškio šiaurietiško ėjimo klubui, asociacijai „Startas Vilkaviškio kraštui“, Vilkaviškio LIONS klubui, Vilkaviškio rajono ROTARY klubui, kavinei „Kiškio kupolas“. Skaitovai priminė tremtinių, politkalinių pavardes, palaikė idėją: „Išgirsti, suprasti, atminti ir išsaugoti...“

 


Detektyvas Paežerių dvare

 

Paminėdami Vaikų gynimo dieną  Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras - muziejus surengė orientacinį žaidimą vaikams “Detektyvas Paežerių dvare”. Orientaciniame žaidime dalyvavo 8 komandos, iš viso 40 dalyvių.  Džiaugiamės tokia didele dalyvių gausa.  Ekskursijų vadovė Jurgita  parengė naują žaidimą norėdama įtraukti vaikus ir jų tėvelius į pažintį su savo krašto istorija ir dvarų kultūra  per žaidimą. Žaidimo metu komandos turėjo Paežerių dvaro ansamblyje surasti teisingus atsakymus, įminti mįsles ir kartu su visa komanda nusifotografuoti prie teisingo atsakymo. Dalyviai teigė, klausimai nebuvo sudėtingi,  tik reikėjo greitos reakcijos surasti kur paslėtas teisingas atsakymas. Nugalėjo daugiausiai teisingų atsakymų surinkusi ir greičiausiai grįžusi “Smalsiukų” komanda  Aušra Gusevičiūtė, Liepa Jaseliūnaitė,  Jonas Jaseliūnas. Nugalėtojų komandai buvo įteikta atminimo dovanos. Visiems dalyviams buvo įteikti diplomai už dalyvavimą orientaciniame žaidime. Po žaidimo dalyviai pasivaišino ledais, visi džiaugėsi gerai praleistu laiku ir kitokia pažinties forma su mūsų rajono perlu Paežerių dvaro ansambliu.

Dėkojame visiems dalyvavusiems ir lauksime Jūsų kituose mūsų renginiuose !

Renginio foto Kęstas Inkrata


„Pro šimtmečio miglas sugrįžta Suvalkijos dvaro kasdienybė“ 


Geriems tikslams sutrukdyti negali net dangus. Visą dieną grasinęs lietumi ir žaibais, vakarop vėjas nurimo, dangus išsigiedrijo ir leido Paežerių dvaro lankytojams pasimėgauti ne tik įdomiomis edukacijomis, atnaujintomis muziejaus ekspozicijomis, bet ir romantišku koncertu pačioje gražiausioje koncertų salėje ant ežero kranto.
Gegužės 21 d. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje vyko Muziejų nakties renginys „Pro šimtmečio miglas sugrįžta Suvalkijos dvarų kasdienybė“. Dvaro prieigose vyko edukacijų "Kaip gyveno mūsų senoliai", "Medinukai", "Istorija iš močiutės šėpukės", "Senojo pašto paslaptys", "Matavimas senovėje" ir "Tai iš sapno pasakėlės pas vaikus keliauja lėlės" pristatymas, lankytojai galėjo nemokamai apžiūrėti rūmus, ekspozicijas ledainėje ir oficinoje, pasigrožėti apylinkėmis iš Belvederio bokšto, o koncertą dovanojo būrys atlikėjų.
Už romantišką ir šventišką nuotaiką dėkojame Marijampolės kultūros centro Liudvinavo vokaliniam ansambliui „Bravo“ ir jų vadovei Jurgitai Stražnickaitei, Vilkaviškio kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvui ,,Lelija“ ir jų vadovei Irenai Šunokienei, Prienų rajono Veiverių kultūros ir laisvalaikio centras vokalo studijai „Cukraus pudra“ bei šauniajam duetui: Dovilei Bičkauskaitei ir Juozui Sutkaičiui.
 


Literatūriniai skaitymai „Tavo žodžio šviesa“

 

„Buvo gegužės mėnuo, saulėtas sekmadienio rytmetys, žydėjo sodai, po obelim prie durų išneštas stovėjo stalas... Susiradau popieriaus, plunksną ir sėdau laukdamas...“ – taip savo kūrybinio kelio pradžią atsiminimuose aprašė prozininkas, poetas, literatūros kritikas ir vertėjas, mūsų kraštietis Antanas Vaičiulaitis.
Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras muziejus surengė literatūrinius skaitymus „Tavo žodžio šviesa“, skirtus Antanui Vaičiulaičiui, jo gimimo 115-ųjų metinių proga. Šis renginys – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos jau šeštąjį kartą rengiamų Lietuvių kalbos dienų dalis. Šių dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.
Vaiskų gegužės rytmetį, žydint sodams ir klegant paukščiams, į Paežerių dvaro parką susirinko būrelis rašytojo gerbėjų ir skaitovų, prisiminti žodžio meistro, lakoniškų sakinių ir raiškių peizažų autoriaus kūrybą. A. Vaičiulaičio noveles skaitė Vilkaviškio r. Alvito mokyklos-daugiafunkcio centro moksleivis Domas Ližaitis, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos moksleivės Miglė Mickevičiūtė, Emilija Klimašauskaitė, Airūnė Jarašiūnaitė, Morta Inkrataitė, Ugnė Tamulevičiūtė, Neda Bernotaitytė, Lukrecija Plechavičiūtė, Emilija Miniotaitė ir Ieva Andriulionytė. Moksleivius paruošė mokytojos Vidai Kaukaitei, Jolita Sinkevičienė ir Rasa Šlivinskienė.
Organizatorių inf.
K. Inkratos nuotr.: renginio akimirkos


Paežerių dvaro sodybą papuošė mažiesiems lankytojams skirti medžio drožiniai


Balandžio 19-23 dienomis vyko medžio drožėjų pleneras „Pasakos atgyja“, kurio metu buvo sukurta keletas naujų lipynių, čiuožykla su nameliu vaikams, skulptūros - suoleliai, kurie ne tik papuoš dvaro sodybos aplinką, bet ir tarnaus vaikų pramogoms. Medžio skulptoriai Juozas Videika ir Antanas Lastauskas savo kūriniais primins mažiesiems ne tik pasaką apie katinėlį ir gaidelį, „Grybų karą“, bet ir paskatins mažuosius labiau domėtis gamta, vaikštant po parką dairytis, gal sutiks tikrą ežiuką, kuris atsinešė didžiulį grybą, ar voveraitę, prisiskynusią skaniausių riešutų, gal iš po lapų išlįs driežas, o gal į parką atvažiuos senas dvarininkų automobilis...
Foto K.Inkratos