Galerija » 2021 metų

Spalio 1 dieną Vilkaviškio rajone lankėsi būrys kraštovaizdžio architektų ir kitų šios srities specialistų. Čia pirmą kartą vyko Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos organizuojamas renginys „Kraštovaizdžio erdvės – Sūduva 2021“.

Kartu su Vilkaviškio rajono savivaldybės vadovais Paežerių dvare vyko aplankytų objektų aptarimas. Be to, renginio vadovas, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos valdybos narys Alvydas Mituzas pristatytė profesoriaus Pauliaus Kavaliausko pranešimą „Suvalkijos nacionalinio parko kūrimo perspektyva“.


Nepamirštamas susitikimas su nuostabia atlikėja

 

„Juokas – geriausias vaistas“ – tai ne tik programos pavadinimas, bet ir puikus įrodymas, kad linksmos istorijos ir nutikimai iš realaus gyvenimo leidžia užmiršti visas negandas ir ligas.  Pasijausti jaunais, energingais ir džiaugtis gyvenimu.

Spalio 1-ąją, minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus senjorams dovanojo geros nuotaikos, smagaus juoko, puikių dainų ir šiltų emocijų kupiną renginį – susitikimą su gyvenimo džiaugsmu ir pozityvumu trykštančia aktore, dainininke ir rašytoja Nijole Narmontaite. Renginio dalyvius sveikino Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, už nuostabų renginį atlikėjai dėkojo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė. Po renginio daugelis norėjo įsigyti N. Narmontaitės knygų, o pati autorė mielai dalino autografus, padailindama juos šmaikščiais antspaudais.

 

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus inf.

 

Foto K. Inkrata


Rugsėjo 27d. Pasaulinės turizmo dienos proga, Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus pakvietė lankytojus į nemokamą ekskursija “Paslaptingas dvaro pasaulis”. Ekskursija prasidėjo dvaro ledainėje, čia klausėmės legendų apie dvaro ponus. Taip pat apžiūrėjome naują keramikos parodą “Iš to pačio molio drėbti”. Sutemus dvaro paslaptis klausėmės eidami dvaro parko takais. Visi kartu pažinome projekto “Šviesos ir šešėlių žaismė” vaizduojamų paveikslų prasmę. Visą spalio mėnesį, kai dvaro parką apgaubia tamsa kviečiame pasivaikščioti ir pažinti dvaro paslaptis savarankiškai. Džiugu, kad tokį gražų rudens vakarą susirinko gausus būrys smalsių klausytojų. Ekskursiją vedė, ekskursijų vadovė Jurgita Pazniokaitė-Bubnienė. Dėkojame, Pasaulinę turizmo dieną praleidus Paežerių dvaro apsuptyje keliaujant kartu.


Muziejininkų susibūrimas Užutrakyje
Rugsėjo 27 d. Užutrakio dvaro sodyboje vyko Lietuvos muziejų kelio etapo „Tėvynės ieškojimas“, skirto temai „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ uždarymas. Iš visos Lietuvos susirinkusiems muziejininkams dvaro šeimininkai aprodė rudens spalvomis nusidažiusį parką, po restauracijų atnaujintus pastatus, rūmuose pristatė baldų, indų ir paveikslų kolekcijas. Buvusioje dvaro karvidėje įrengtoje konferencijų salėje regionų kuratoriai pristatė 3-o etapo metu vykusius renginius, dalinosi patirtimi. Muziejų asociacijos valdybos nariai L. Valužienė, R. Balza ir V. Balčiūnas visus nudžiugino, kad muziejų kalias nesibaigia – prasideda naujas etapas „Gimtoji Europa“, kuris paskatins dvarus ir muziejus pasidomėti savo krašto architektūra, atrasti dar nežinomų architektūros šedevrų. Pasivaišinę lauknešėlių vaišėmis, pabendravę su bičiuliais, pasisėmę naujų idėjų, muziejininkai išvyko namo kurti būsimo Muziejų kelio strategijų.
 


Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus pakvietė pasinerti į nuostabų, įtraukiantį, kupiną įmintų ir dar neatskleistų paslapčių paveldo pasaulį. Šių metų Europos paveldo dienų tema - įtraukiantis paveldas. 
Teatralizuotą ekskursiją po Paežerių dvaro sodybą vedė dvaro ponai. Pasivaikščiojimo metu lankytojai ne tik klausėsi ponų pasakojimų, bet buvo įtraukiami savo žinias pademonstruoti atsakant į vieną ar kitą klausimą susietą su kultūros paveldu. Visi teisingai atsakę į klausimus buvo apdovanoti Europos paveldo dienų suvenyrais.
Renginio metu buvo pristatytas naujas edukacinis sąsiuvinis “Mažojo dvarininko atmintinė”. Nuo šiol mažieji dvaro lankytojai apsilankę Paežerių dvare galės įsitraukti į žinių bei atradimų kupiną kelionę, atlikdami įvairias užduotis kartu su tėveliais ar mokytoja. Edukacinio sąsiuvinio užduotys – rasti, piešti, skaičiuoti, stebėti, atrasti, diskutuoti – padės kiek kitaip, pažvelgti ir išsamiai susipažinti su Paežerių dvaro ir Vilkaviškio krašto istorija. Edukacinį sąsiuvinį parengė muziejininkė – ekskursijų vadovė Jurgita Pazniokaitė – Bubnienė. Leidinį maketavo fotografas Kęstutis Inkrata.
Vėliau į susitikimą per lėles, žaismą ir gyvą bendravimą su gamtos ir žmogaus gyvenimo paralelėmis pakvietė Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Žalias, žalias obuoliukas“. Šis spektaklis įtraukė visus žiūrovus keliauti kartu su obuoliuku. Nuostabiu spektakliu liko sužavėti ir vaikai ir suaugusieji.
Kultūros paveldo objektai - tai vertybės, kurias pažinus mes tampame turtingesni.
Ačiū kurie atvyko pamatyti, pažinti, patirti kultūros paveldo dvelksmą Paežerių dvare.

 

 


Paežerių dvare pristatyta antiką menančių darbų paroda

 

Rugsėjo 9 dieną Paežerių dvare buvo pristatyta menininko, besigilinančio į mūsų neuronų gyvenimą ir kuriančio ryškiu koloritu bei išskirtine menine tekstūra, mokslų daktaro Audriaus Plioplio paroda „Sibilės“. Parodos atidaryme dalyvavęs autorius pasakojo, kad šią paveikslų seriją, vaizduojančią senovės graikų ir romėnų mitologijoje minimas moteris, dievo Apolono apdovanotas pranašystės dovana, sukūrė apsilankęs Metropolijos meno muziejuje, įkvėptas įspūdingų Mikelandželo darbų. Taip neuromokslininko darbų kolekcijoje atsirado Sibilės, kertančios laiko ir erdvės horizontus ir tamsiai mėlyname, naktinio dangaus fone besidalijančios savo pranašystėmis. Šie vaizdiniai papildyti neuronų fragmentais ir Sibilių citatų graikų kalba įrašais.

Dr. Audrius Plioplio šaknys – Plioplių kaime, Kazlų Rūdos savivaldybėje, netoli Antanavo, kur gimė jo tėtis. Pats dailininkas gimė Kanadoje, gyvena ir savo neįprastus paveikslus kuria Čikagoje.

Parodos kuratorė Onutė Surdokienė papasakojo apie pažintį su šiuo menininku bei jo darbų kelionę į Tėvynę Lietuvą.

Parodos atmosferą kūrė Vilkaviškio muzikos mokyklos kanklininkės mokytoja Daiva Venienė su savo auklėtine Vilija Valatkaite, padėkos žodžius už meno puoselėjimą savo krašte tarė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė bei Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus direktorė Jurgita Morozaitė.

 

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus inf.

 

K. Inkratos foto


PAMINĖTAS KULTŪROS VEIKĖJO  ANTANO PETRIKOS JUBILIEJUS

 

Rugsėjo 3 d. Paežeriuose (Šeimenos sen.) kaimo bendruomenės ir Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus iniciatyva buvo paminėtos publicisto, vertėjo, kritiko, gydytojo-odontologo Antano Petrikos 130-osios  gimimo metinės. Antanas Petrika – pavyzdys, kad, nežiūrint nepalankių sąlygų ir sunkaus gyvenimo, reikia siekti savo tikslų,  dėti visas pastangas, mokytis, dirbti, tokiu būdu sukursi savo gerbūvį ir kartu prisidėsi prie krašto kultūros kėlimo.

Vykdydama projektą Paežerių kaimo bendruomenė sutvarkė jubiliato kapą. A. Petrikas mūsų krašte mažai žinomas, nes būdamas 19 metų išvyko į Ameriką, gyveno ir dirbo Niujerke. Jo straipsnius spausdino Amerikos lietuvių laikraščiai, knygas išleido įvairios draugijos ir spaudos bičiulių fondai. Sovietiniais laikais keletas knygų buvo išleista ir Lietuvoje. 1966 ir 1972 m. A. Petrika lankėsi gimtajame krašte, iniciavo V. Kudirkos klėtelės sutvarkymą, perdavė muziejui daugybę knygų ir medžiagos apie Paežerių krašto šviesuolius. Paežerių mokyklos ir Sūduvos (Suvalkijos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai įvairiuose šaltiniuose ieškojo medžiagos apie jo gyvenimą ir veiklą. Bendras abiejų Paežerių įstaigų darbas pristatytas renginyje ir parodoje „Mylėjau Lietuvą iš tolo“. Paminėjime istorikės E. Rupeikienė ir L. Kraulėdienė pristatė jubiliato gyvenimą ir veiklą, paežerietės V. Petkevičienė ir V. Vosylienė prisiminė susitikimus su gimtinėje viešinčiu A. Petrika. Renginio dalyvius pradžiugino kauniečių retro ansamblio „Randevu“ atliekamos dainos.

 


XIII-oji lietuvių skalikų klubinė paroda, Paežerių dvaro sodyboje


Paežerių parke prisimintos ir medžiotojų pramogos 


2021 metų Muziejų kelio „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ renginys Paežerių dvaro parke prasidėjo iškilmingomis fanfaromis, kurias atliko Vištyčio regioninio parko medžioklės ragų ansamblis, vadovaujamas Jono Paškausko.
Paežerių dvaro parkas, manomai suprojektuotas architekto Martyno Knakfuso tuo pačiu metu, kaip ir rūmai, – yra vienintelis toks klasicistinio stiliaus parkas Marijampolės apskrityje. Iki šių dienų jis išlaikęs daug senojo parko bruožų: peizažiškumą, tvenkinių sistemą, romantiškas alėjas, tik klasicistiniam stiliui būdingą medžių ir krūmų grupavimą. Nors pokario metais parkas gerokai nukentėjo, tačiau jame dar gausu labai senų ir retų medžių. Apie visa tai ir su parku susijusias istorijas pažintinėje ekskursijoje „Senojo Paežerių dvaro parko istorijos“ susirinkusiems pasakojo Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus vyr. fondų saugotoja Elena Rupeikienė.
Išpuoselėti, neįprastais augalais apsodinti parkai dvarininkams buvo ir tam tikras būdas parodyti aukštą padėtį, ir puiki vieta laisvalaikiui leisti, triukšmingoms puotoms rengti. Dažnai to meto parkuose būdavo žvėrinčiai – ponai laikydavo stirnas, augindavo fazanus bei povus, netrūkdavo čia užklystančių ir laukinių žvėrelių bei paukščių. Pasitaikydavo, kad aptvertuose plotuose dvarininkai laikydavo ir tinklais pagautus miško žvėris, kuriuos vėliau vienas kitam pardavinėdavo. Šią parko paskirtį renginio metu puikiai atspindėjo Vilkaviškio medžiotojų ir žvejų draugijos surengtas piknikas. Nors gyvų žvėrelių susirinkusieji neišvydo, tačiau abejingų nepaliko medžiotojo Andriaus Rapalo medžioklės trofėjai, kuriuos jis ne tik sumedžiojo, bet ir pats pagamino iškamšas. Ne tik lankytojų šunys nedraugiškai aplodavo mešką, vilką, barsuką, ar kitą gyvūną, bet ir žmonės iš pradžių nejaukiai dairydavosi, kol išdrįsdavo prieiti ir apžiūrėti iš arčiau. O medžiotojų išvirtos šiurpos skanumas nepaliko abejingų, ne vienas ir kartoti ėjo.
Renginio metu netrūko ir aktyvių žaidimų, kuriuos organizavo gidė Jurgita Pazniokaitė – Bubnienė. Gerokai palavinę orientaciją ir fantaziją nugalėtojai buvo apdovanoti dovanomis, o visi dalyviai – saldumynais.
Puikią nuotaiką ir glėbį gražių dainų dovanojo Alvito kaimo kapela „Širvinta“, vadovaujama Lino Penkaičio.
Organizatoriai dėkoja visiems dalyviams už nuostabią šventę ir draugystę.


Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus informacija

 


FESTIVALIS ATSISVEIKINO SKAMBIA GAIDA 


Tie, kas nors kartą dalyvavo maestro Vytauto Lukočiaus diriguojamo orkestro koncerte, prisimins, jog tarp užburiančių kūrinių galėjo mėgautis klausydami daug sąmojo, šmaikščių replikų ir skanaus humoro prisodrintų istorijų.
Penktadienio vakarą Paežerių dvare susirinkę klausytojai ne tik mėgavosi svaiginančia, gyvenimo aistra pulsuojančia Johano Štrauso muzika, kartkartėmis paįvairinama kitų didžių kompozitorių melodijomis, kurias atliko šiemet savo veiklos dešimtmetį minintis VDU kamerinis orkestras, bet ir klausėsi nuostabių jaunųjų atlikėjų atliekamų arijų. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro bei Kauno valstybinio muzikinio teatro solistai: Andrius Apšega, Ieva Goleckytė, Monika Pleškytė ir Povilas Padleckis atliko nuostabiausius J. Štrauso kūrybos perlus, nes ir koncertas vadinosi „J.Štrauso kūrybos perlai“. Koncerto metu skambėjo arijos iš operečių „Vienos kraujas“, „Čigonų baronas“, „Šikšnosparnis " ir kiti klausytojų pamėgti kūriniai.
Charizmatiškasis Vytauto Didžiojo universiteto kamerinio orkestro dirigentas Vytautas Lukočius negailėjo gražių žodžių Paežerių dvaro rūmams, o jo įaudrinti koncerto žiūrovai darnia ir balsinga gaida gražiausioje salėje ant ežero kranto kartu su atlikėjais vienu balsu traukė: „Taip mielieji draugai, aš klajojau ilgai, bet gimtoji šalis šaukė vis, šaukė vis!!!“. Emocijos ir gera nuotaika rodos tryško per kraštus, gal dėl to ir skirstytis nesinorėjo, daugelis būriavosi, šnekučiavosi, mėgavosi nuostabiu vasaros vakaru.
Šiemetinis jaunųjų atlikėjų festivalis „Karvelėli mėlynasai“ atsisveikino su žiūrovais iki kitų metų. Dėkojame visiems atlikėjams, žiūrovams, rėmėjams ir geriems draugams.
Jaunųjų atlikėjų festivalio „Karvelėli mėlynasai“ globėjas Edgaras Montvidas
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilkaviškio rajono savivaldybė, „Perlo parama“
Informaciniai rėmėjai: „Santaka“, „Suvalkietis“, „Sūduvos gidas“, „Mūsų savaitė“, Marijampolės televizija


Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus informacija

 

Renginio foto K.Inkratos


Pietų Lietuvos muziejininkų sąskrydžio 2021 m. akimirkos Zanavykų muziejuje...


TREČIASIS JAUNŲJŲ ATLIKĖJŲ FESTIVALIO KONCERTAS


Rugpjūčio pirmąją Paežerių dvare nuskambėjusio jau trečiojo jaunųjų atlikėjų festivalio „Karvelėli mėlynasai“ koncerto tikslas pasiektas su kaupu – žiūrovams pasirodė visas būrys talentingų jaunųjų atlikėjų. Koncertą pradėjo vokalinis ansamblis „Volare” ir jo vadovas Simonas Strazdas. Vokalinį ansamblį „Volare“ sudaro trys jauni, talentingi bei perspektyvūs dainininkai, tarptautinių konkursų laureatai, per savo neilgą karjeros kelią jau sukūrę vaidmenų Lietuvos bei užsienio operų pastatymuose: Juozas Janužas (tenoras), Mindaugas Tomas Miškinis (baritonas) ir Simonas Strazdas (bosas). Vaikinams akompanavo Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijos fortepijono klasės studentė Julita Lukminaitė.
Koncerto dalyviai galėjo pasimėgauti klausydami įvairiausių laikotarpių meilės dainų. „Volare“ su savo programa juos nunešė į užburiančią muzikinių įspūdžių kelionę po klasikinės dainos pasaulį: nuo klasikinių neapolietiškų dainų iki žymiausių XX amžiaus kūrinių. Ypatingai šiltai buvo sutikti lietuvių kompozitorių kūriniai: „Susitikt tave norėčiau vėlei“ (muz. Konrado Kavecko, žodž. Vaidoto Spudo), „Kur bakūžė samanota“ (Stasio Šimkaus harmonizuota daina), „Bernužėli, nesvoliok!“ (Miko Petrausko harmonizuota lietuvių liaudies daina) ir kitos žinomos dainos.

Renginio foto K.Inkratos 


Nuskambėjo jau antrasis jaunųjų atlikėjų festivalio „Karvelėli mėlynasai“ koncertas

 

Paežerių dvare penktadienio vakarą nuskambėjo jau antrasis jaunųjų atlikėjų festivalio „Karvelėli mėlynasai“ koncertas, pakvietęs į neįprastai skambantį projektą „BalsoDumplės.LT“, kuriame skambėjo akordeonų trio ir baritono atliekami kūriniai. Koncerto dalyviai – baritonas, menų licenciatas, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos mokytojas ekspertas, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos Dainavimo katedros docentas, Kauno valstybinės filharmonijos vadovo pavaduotojas meno reikalams, vokalinio ansamblio „Acusto“ dainininkas Giedrius Prunskus ir akordeonininkų trio INDEED. 2016 metais įkurto ansamblio INDEED nariai – dar jauni, tačiau jau profesionalūs atlikėjai, VDU Muzikos akademijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventai, įvairių tarptautinių konkursų prizininkai ir nugalėtojai akordeonininkai Laimonas Salijus, Sandra Veverskytė ir Karolis Lukoševičius.
Koncerto metu skambėjo XX a. lietuvių kompozitorių dainos, kurioms tekstus sukūrė lietuvių poetai bei instrumentiniai užsienio kompozitorių kūriniai. Nuotaikingai kūrinius pristatė pats atlikėjas, charizmatiškasis Giedrius Prunskus, netrūko čia ir satyros, ir nostalgijos kupinos romantikos bei tango aistros.


Renginio foto K.Inkratos
 


Paežerių dvaro rūmuose skambėjo jaunųjų atlikėjų balsai


„Jausminga, nuoširdu, nepaprastai gražu, profesionalu...“ – tokiomis ir panašiomis frazėmis kalbėjo klasikinės muzikos mylėtojai, skirstydamiesi iš jaunųjų atlikėjų festivalio „Karvelėli mėlynasai“ atidarymo koncerto „Scenos virtuozai ir jų mokiniai“ Paežerių dvare.
Liepos 2 d. lietus nors ir išbaidė atlikėjus bei žiūrovus iš erdvios salės ant ežero kranto, tačiau Paežerių dvaro rūmuose A.Vivaldi, G. Puccini, G. Verdi, V. A. Mocarto ir kitų muzikos genijų kūriniai skambėjo dar didingiau. Festivalio atidarymo koncerte žiūrovams prisistatė vieni talentingiausių jaunųjų atlikėjų, LMTA auklėtiniai – Austėja Zinkevičiūtė, Emilija Finagėjevaitė ir Karolis Kašiuba su savo mokytoja, operos primadona, profesore Irena Milkevičiūte. Kartu su šiais atlikėjais koncertavo Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblis MUSICA HUMANA, meno vadovas ir dirigentas Robertas Beinaris.
Tradiciškai festivalis buvo atidarytas romansu „Karvelėli mėlynasai“, kurį daugiau nei prieš šimtą metų sukūrė V. Kudirka ir Č. Sasnauskas, o koncerto dieną jį padainavo jaunasis tenoras Karolis Kašiuba. Koncerte iš tiesų netrūko emocijų, atlikėjams ne kartą teko grįžti į sceną nusilenkti, o paskutinį kūrinį „Barcarolle“ iš Jacques Offenbach operos „Hofmano pasakos“, kurį atliko Austėja ir Emilija, teko net pakartoti.

 

Renginio foto K.Inkratos


Joninių šventės Paežerių dvaro sodyboje - 2021

 

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus trumpiausią metuose naktį įžiebė dvaro parką šviesų gausa. Atvykę svečiai pirmiausia grožėjosi projekto „Šviesos ir šešėlių žaismė“ šviečiančiomis iliustracijomis. Dvaro parke suradome “Baltosios mergelės” atvaizdą, Gavronskių pikniko akimirką ir Jono Vailokaičio portretą.
Įspūdinga mažųjų fejerverkų įžangą atidavė ugnies gniaužtams 5 menines skulptūras bylojančias apie protėviams brangius simbolius. Baltų vartus atvėrėme ieškodami paparčio žiedo dangaus skliaute. Ugnies padedami skulptūras dovanojome šios ilgiausios metų dienos ir trumpiausios nakties garbei.
Šventę vainikavo nuostabus paparčio žiedo šviesos žaismas danguje nupieštas fejerverkų spalvomis ir palydėtas muzikos garsais. Svarbiausiu momentu ir lietus nustojo lyti.
Dėkojame dalyviams kurie nepabūgo lietaus, atvyko į Paežerių dvaro parką pasigėrėti šviesos gausa trumpiausią metuose naktį.
Už nuostabų reginį danguje dėkojame Saliutas.lt fejerverkai

 

Renginio foto Kęstas Inkrata


VILKAVIŠKIO KRAŠTO TREMTINIŲ PAVARDŽIŲ SKAITYMAS MIESTO CENTRE 


Minint 1941 m. birželio 14-16 d. Didžiosios tremties 80-metį, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus organizavo žmonių, nukentėjusių nuo sovietinio genocido, pavardžių skaitymą. Tokia akcija Vilkaviškyje organizuota pirmą kartą. 1940-1953 m. suimti ar išvežti į Sibirą 4959 mūsų krašto žmonės. Pavardžių daug, už kiekvienos jų – sulaužyti likimai, netektis, vergiškas darbas, pažeminimas. Šie žmonės – žiaurių okupantų aukos – tremtiniai, politkaliniai, nužudytieji. Jų užmiršti neturime teisės. Jie – gyvi skaudžios istorijos liudininkai, mūsų stiprybė ir pavyzdys, kaip reikia aukotis Tėvynei, savo artimam.
Nukentėjusiųjų nuo genocido pavardžių skaitymo idėją palaikė tremtiniai, daugelis visuomeninių organizacijų, pavieniai gyventojai. Dėkojame dalyvavusiems jaudinančioje akcijoje: Vilkaviškio trečio amžiaus universitetui, literatų klubui „Seklyčia“ , muziejininkams, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos gimnazistėms, Vilkaviškio „Gražinos“ skautų draugovei, LŠS Vilkaviškio P. Karužos šaulių 406-osios kuopos šauliams, Vilkaviškio šiaurietiško ėjimo klubui, asociacijai „Startas Vilkaviškio kraštui“, Vilkaviškio LIONS klubui, Vilkaviškio rajono ROTARY klubui, kavinei „Kiškio kupolas“. Skaitovai priminė tremtinių, politkalinių pavardes, palaikė idėją: „Išgirsti, suprasti, atminti ir išsaugoti...“

 


Detektyvas Paežerių dvare

 

Paminėdami Vaikų gynimo dieną  Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras - muziejus surengė orientacinį žaidimą vaikams “Detektyvas Paežerių dvare”. Orientaciniame žaidime dalyvavo 8 komandos, iš viso 40 dalyvių.  Džiaugiamės tokia didele dalyvių gausa.  Ekskursijų vadovė Jurgita  parengė naują žaidimą norėdama įtraukti vaikus ir jų tėvelius į pažintį su savo krašto istorija ir dvarų kultūra  per žaidimą. Žaidimo metu komandos turėjo Paežerių dvaro ansamblyje surasti teisingus atsakymus, įminti mįsles ir kartu su visa komanda nusifotografuoti prie teisingo atsakymo. Dalyviai teigė, klausimai nebuvo sudėtingi,  tik reikėjo greitos reakcijos surasti kur paslėtas teisingas atsakymas. Nugalėjo daugiausiai teisingų atsakymų surinkusi ir greičiausiai grįžusi “Smalsiukų” komanda  Aušra Gusevičiūtė, Liepa Jaseliūnaitė,  Jonas Jaseliūnas. Nugalėtojų komandai buvo įteikta atminimo dovanos. Visiems dalyviams buvo įteikti diplomai už dalyvavimą orientaciniame žaidime. Po žaidimo dalyviai pasivaišino ledais, visi džiaugėsi gerai praleistu laiku ir kitokia pažinties forma su mūsų rajono perlu Paežerių dvaro ansambliu.

Dėkojame visiems dalyvavusiems ir lauksime Jūsų kituose mūsų renginiuose !

Renginio foto Kęstas Inkrata


„Pro šimtmečio miglas sugrįžta Suvalkijos dvaro kasdienybė“ 


Geriems tikslams sutrukdyti negali net dangus. Visą dieną grasinęs lietumi ir žaibais, vakarop vėjas nurimo, dangus išsigiedrijo ir leido Paežerių dvaro lankytojams pasimėgauti ne tik įdomiomis edukacijomis, atnaujintomis muziejaus ekspozicijomis, bet ir romantišku koncertu pačioje gražiausioje koncertų salėje ant ežero kranto.
Gegužės 21 d. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje vyko Muziejų nakties renginys „Pro šimtmečio miglas sugrįžta Suvalkijos dvarų kasdienybė“. Dvaro prieigose vyko edukacijų "Kaip gyveno mūsų senoliai", "Medinukai", "Istorija iš močiutės šėpukės", "Senojo pašto paslaptys", "Matavimas senovėje" ir "Tai iš sapno pasakėlės pas vaikus keliauja lėlės" pristatymas, lankytojai galėjo nemokamai apžiūrėti rūmus, ekspozicijas ledainėje ir oficinoje, pasigrožėti apylinkėmis iš Belvederio bokšto, o koncertą dovanojo būrys atlikėjų.
Už romantišką ir šventišką nuotaiką dėkojame Marijampolės kultūros centro Liudvinavo vokaliniam ansambliui „Bravo“ ir jų vadovei Jurgitai Stražnickaitei, Vilkaviškio kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvui ,,Lelija“ ir jų vadovei Irenai Šunokienei, Prienų rajono Veiverių kultūros ir laisvalaikio centras vokalo studijai „Cukraus pudra“ bei šauniajam duetui: Dovilei Bičkauskaitei ir Juozui Sutkaičiui.
 


Literatūriniai skaitymai „Tavo žodžio šviesa“

 

„Buvo gegužės mėnuo, saulėtas sekmadienio rytmetys, žydėjo sodai, po obelim prie durų išneštas stovėjo stalas... Susiradau popieriaus, plunksną ir sėdau laukdamas...“ – taip savo kūrybinio kelio pradžią atsiminimuose aprašė prozininkas, poetas, literatūros kritikas ir vertėjas, mūsų kraštietis Antanas Vaičiulaitis.
Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras muziejus surengė literatūrinius skaitymus „Tavo žodžio šviesa“, skirtus Antanui Vaičiulaičiui, jo gimimo 115-ųjų metinių proga. Šis renginys – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos jau šeštąjį kartą rengiamų Lietuvių kalbos dienų dalis. Šių dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.
Vaiskų gegužės rytmetį, žydint sodams ir klegant paukščiams, į Paežerių dvaro parką susirinko būrelis rašytojo gerbėjų ir skaitovų, prisiminti žodžio meistro, lakoniškų sakinių ir raiškių peizažų autoriaus kūrybą. A. Vaičiulaičio noveles skaitė Vilkaviškio r. Alvito mokyklos-daugiafunkcio centro moksleivis Domas Ližaitis, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos moksleivės Miglė Mickevičiūtė, Emilija Klimašauskaitė, Airūnė Jarašiūnaitė, Morta Inkrataitė, Ugnė Tamulevičiūtė, Neda Bernotaitytė, Lukrecija Plechavičiūtė, Emilija Miniotaitė ir Ieva Andriulionytė. Moksleivius paruošė mokytojos Vidai Kaukaitei, Jolita Sinkevičienė ir Rasa Šlivinskienė.
Organizatorių inf.
K. Inkratos nuotr.: renginio akimirkos


Paežerių dvaro sodybą papuošė mažiesiems lankytojams skirti medžio drožiniai


Balandžio 19-23 dienomis vyko medžio drožėjų pleneras „Pasakos atgyja“, kurio metu buvo sukurta keletas naujų lipynių, čiuožykla su nameliu vaikams, skulptūros - suoleliai, kurie ne tik papuoš dvaro sodybos aplinką, bet ir tarnaus vaikų pramogoms. Medžio skulptoriai Juozas Videika ir Antanas Lastauskas savo kūriniais primins mažiesiems ne tik pasaką apie katinėlį ir gaidelį, „Grybų karą“, bet ir paskatins mažuosius labiau domėtis gamta, vaikštant po parką dairytis, gal sutiks tikrą ežiuką, kuris atsinešė didžiulį grybą, ar voveraitę, prisiskynusią skaniausių riešutų, gal iš po lapų išlįs driežas, o gal į parką atvažiuos senas dvarininkų automobilis...


Foto K.Inkratos